Teadlikku tervisekäitumist võib pidada Eesti seni avastamata “maavaraks”

Vikerraadio uues saate- ja artiklisarjas « Valge elevant » arutletakse Eesti ühiskonnas pikaaegselt lahendamata probleemide üle. Nii oli järjekordses saates luubi all tervishoiu nn « Valged elevandid » ehk põhimurekohad, mille üle tervishoiusüsteemis pead murtakse.

Kõige suuremate probleemidena Eesti ühiskonnas nähakse rahvastikku vananemist, tervishoiu rahastuskriisi, elanike suurt hoolduskohustust ning kasvavaid tervisekulusid. Vaatluse all olid neli stsenaariumi, kuidas võiks neid probleeme üritada lahendama hakata. Lühidalt kokku võttes oleks kõige mõjusam lahendus tervisehädade ennetus ja terviseteadlikkuse suurendamine inimeste seas. Seejuures tuleb teadvustada, et põhiline roll on siin siiski inimesel endal, suunates ja juhtides ise oma tervisekäitumist.

"Tervisekäitumise edendamisega on võimalik kokku säästa sadu tuhandeid elupäevi ja miljardeid eurosid aastas. Tervisehädade ennetamine on kõige tulusam ja ainuke tõendatult tõhus viis kasvatada tervena elatud eluaastate arvu ning vältida üüratut eelarvedefitsiiti.// Teadlikku tervisekäitumist võib pidada Eesti seni avastamata “maavaraks” " kirjutavad Priit Purge ja Gerli Paat-Ahi artiklis.

Saadet “Valge elevant. Sotsiaalvaldkond ja tervis” saab järgi kuulata Vikerraadio vahendusel. Kokkuvõtte saatest on teinud Priit Purge ja Gerli Paat-Ahi, mida saab lugeda SIIT.