Pfizeri koroonaravim jõuab Eesti apteekidesse suvel

ERR vahendab, Euroopa Liidu ühishange koroonaviiruse ravimite soetamiseks on saanud lahenduse.

Pfizeri koroonaravimi Paxlovidi hankeleping on nüüdseks Euroopa Liidu liikmesriikide poolt kinnitatud ja esimene tarne Eestisse peaks toimuma selle aasta kolmandas kvartalis, ütles haigekassa pressiesindaja Sander Rajamäe.

Eesti on soovi avaldanud osta ravimit 4000 pakendit.

Siiani käivad Euroopa Komisjonil läbirääkimised Mercki koroonaravimi Lagevrio (toimeaine molnupiravir) hankimise üle, Eesti osaleb ka selles ühishankes.

"Molnupiravir puhul on Euroopa Komisjon andnud mõista, et enne sügist müügiluba oodata ei ole. Hankeleping sõlmitakse siis, kui ravim on saanud Euroopas müügiloa," ütles Rajamäe.

Lisaks kavatseb Euroopa Liit ühishankega soetada ravimit nimega Xevudy (toimeaine sotrovimab). Hange on koostamisel, aga ajagraafik pole Eestile veel teada, ütles Rajamäe.

Pfizeri ravimit Paxlovidi tuleb hakata kasutama võimalikult vara, ravikuur kestab viis päeva. Veebruaris öeldi ERR-ile, et ravim haigekassale maksma 750 eurot, millest patsient tasub 2,5 eurot, kuid kuivõrd esialgse 10 000 pakendi asemel tellib Eesti 4000, siis muutub ka hind ning tõenäoliselt tuleb see madalam.

Võrreldes ajaga, mil Pfizer Paxlovidiga välja tuli, on aga kolinal kukkunud ravimi efektiivsus – kui siis hõigati välja 90 protsenti, mõni aeg hiljem 70 protsenti, siis praeguseks on efektiivsus kukkunud 51 protsendi peale.

Rajamäe sõnul tellis Eesti seetõttu ravimit vähem, kuid ollakse siiski seisukohal, et Paxlovid tuleb siinmail kasuks, sest uuringud, milles efektiivsust hinnati, on seni tehtud suurriikides ja olukord Eestist erinev.

"Paxlovid on kõige efektiivsem kolm kuni viis päeva peale sümptomite ilmnemist, kuid suurriikides jõuab inimene ravile alles seitsmendal kuni üheksandal päeval. Eesti väiksust arvestades jõuavad inimesed ravile oluliselt kiiremini," lausus ta.

Paxlovidi toimeained on kahes eraldi tabletis, mõlemaid tablette tuleb võtta korraga kaks korda päevas. Ravim on mõeldud riskirühma inimestele, kellel on oht raskeks haigestumiseks.