Populaarseim ravimtaim on eestlastel teekummel

Tartu Ülikooli farmakognoosia nooremlektor Janne Sepp rääkis täienduskonverentsil Kliinik 2023, milline on eestlaste seas ravimtaimede tarvitamine ja missuguseid taimi eestlased endale kõige rohkem koju varuvad, vahendab Novaator. 

Janne Sepp ja tema kolleegide läbiviidud uuring aastatel 2016-2020 näitas, et kõige enam ostetakse ravimtaimi sügisel ja talvel, mil haigestumine erinevatesse viirushaigustesse on sagedasem. Populaarseimateks ravimtaimedeks, mida kasutatakse, on teekummeli õisikud. Seejärel leiavad rohkem kasutust linaseemned, Islandi käokõrv, must pässik, kibuvitsaviljad, köömned, piparmündilehed ja saialilleõisikud. Tõenäoliselt tarvitatakse ravimtaimi nende omaduste ja toime pärast, sest maitse jaoks oleks teistsugusemaid variante, arvas Janne Sepp. 

Apteekidest ostetakse iga aastas suisa 14 tonni kodumaist päritolu ravimtaimi ning müüakse koos poodidega kokku 1,1 miljonit pakendit ravimtaimeteed. Sellele lisanduvad veel kõikvõimalikud ravimtaimetinktuurid, toidulisandid ja loodustooted. 

Janne Sepp toob välja, et oluline teada, mis on droog. Droogid on ravimtaime osad, mida kasutatakse ravimise eesmärgil. Nendeks osadeks on õisikud, lehed ja viljad. Droogid jagatakse tugevatoimelisteks ja tavalisteks droogideks. Droogide jagamine sellisel viisil võiks aidata kaasa, et ostuga kaasneks tugevatoimelistele droogidele erialane nõustamine. Seetõttu ei leia tugevatoimelisi drooge näiteks supermarketist, kuna vajalik on lisaselgitusi jagada ostjale. 

Näitena toob Janne Sepp välja naistepunaürdi ning senna. Naistepunal esineb rohkeid koostoimeid, aga selle tarvitamine suurendab ka valgustundlikkust, mistõttu päevitamine võib tekitada nahapõletikku. Teine tähelepanu vajav ravimtaim on senna, mille osas on kahtlus, et seda ravimtaime tarvitatakse Eestis liialt. Sennal on lahtistav toime, mistõttu võib soolestik muutuda laisaks ning tekkida sõltuvus. 

Janne Sepp rõhutab, et patsient ja apteeker peaksid leidma aega enne ostu sooritamist vestelda. Proviisorid on läbinud põhjaliku õppe ja tunnevad ravimitaimi, mida Eesti apteekides pakutakse.

Mõne aasta pärast peaks valmima uurimus, kus on luubi alla võetud tänapäeval kasutatavad ravimtaimed. Juba sel sügisel aga kaitstakse uurimistöö, mis uuris, kui palju ja millistel põhimõtetel Eesti inimesed ravimtaimi tarvitavad. 

Pikemalt saab lugeda Novaatorist