2024 1 nädalaga lisandus 484 gripijuhtu, millest laboratoorselt kinnitati 266

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 266 gripijuhtu, kokku registreeriti 484 gripijuhtu. Gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levik on laialdane.

Nädala jooksul registreeriti 3254 ägedate respiratoorsete nakkuste haigusjuhtu, neist 26,1% olid kuni 14-aastased lapsed. Haiguste tõttu arstide poole pöördunute arv püsib stabiilsena.

Grippi haigestunute arv vähenes 47% võrra. Gripiviirus levib kõikides vanusrühmades. Haigestumuse langus on suure tõenäosusega seotud pühade ja koolivaheajaga. Gripi tõttu hospitaliseerimiste arv jätkab kasvamist.

Viimase kahe nädala jooksul on gripi tõttu haiglaravi vajanud 141 patsienti. Hooaja algusest on hospitaliseeritud kokku 326 inimest. Esialgsetel andmetel on sel hooajal esinenud 13 gripiviirusega seotud surmajuhtumit.

Nädala jooksul lisandus 2724 COVID-19 haigusjuhtu. Registreeritud haigusjuhtude üldarv on vähenenud 29,8% võrra. Haiglate edastatud andmetel hospitaliseeriti 144 patsienti nii COVID-19 põhi- kui ka kaasuva haigusega. Intensiivravi vajas neli patsienti, juhitaval hingamisel oli kaks patsienti. Esialgsetel andmetel esines kolm COVID-19 kaasuva ja põhihaigusega seotud surmajuhtumit.

Praegu on käes intensiivne viiruste hooaeg, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu oma tervisele ja ennetusmeetmetele. Nii gripi kui ka COVID-19 puhul võivad tervetel inimestel olla väga kerged sümptomid: kerge köha ja nohu, kurguvalu. Haigena koolis või tööl käimine koormab organismi ja võib raskendada haigusekulgu. Riskirühma ja enda kaitseks on oluline ka kergete haigustunnustega püsida kodus ja vältida lähikontakte. Riskirühmade jaoks võib nii gripp, COVID-19 kui ka RSV tähendada rasket haiguskulgu ja haiglaravi.

Selleks, et ära hoida viiruste levikut oma pere, sõprade ja lähedaste seas, pea meeles:

  • Haigena püsi kodus!
  • Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve.
  • Kahtluse korral testi ennast. Pea meeles, et haiguse esimestel päevadel ei pruugi kiirtest usaldusväärset tulemust anda! Vajadusel korda testi mõni päev hiljem.
  • Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  • Vaktsineeri ennast, kui pole seda veel jõudnud teha.
  • Järgi üldiseid hügieenireegleid!

*Hetkel ringleb Eestis üheaegselt kaks gripiviiruse alatüüpi: A-gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm09 ja A(H3N2). Alatüpeeriti 94 A-gripiviirust, nendest 76 olid A-gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm09 ja 18A (H3).

Allikas: Terviseamet.ee