Algab apteekides gripi vastu vaktsineerimine

Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul alustavad esimesed apteegid gripi vastu vaktsineerimisega juba sel nädalal, järgmisel nädalal suureneb teenust pakkuvate apteekide arv veelgi. „See on juba neljas aasta kui apteekides saab gripi vastu vaktsineerida. Meil on hea meel tõdeda, et huvi apteegis gripi vastu vaktsineerimise vastu on aasta-aastalt kasvanud ja sellega koos ka Eesti gripivastane vaktsineeritus,“ ütles Rootslane. „Lisaks jätkame ka COVID-19 vastu vaktsineerimisega. Apteegis vaktsineerimine on muutumas tavapäraseks teenuseks ning inimestele meeldib võimalus saada vaktsiinisüst kätte mugavalt õhtustel aegadel ja nädalavahetustel“

2020. aastal vaktsineeriti apteekides gripi vastu 14 000 inimest, nendest kolmandiku moodustasid eakad, kes on gripi puhul peamiseks riskirühmaks.

Sellel aastal vaktsineeritakse apteekides neljavalentsete süstesuspensioonidega ning lisaks on esmakordselt turule tulemas ninna pihustatav gripivaktsiin.  Süstesuspensioonid on näidustatud alates 6. elukuust ja ninasprei lastele ja noorukitele vanuses 2-18 aastat.

Sel aastal on esmakordselt kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele gripivaktsiin tasuta. Eakate süstimisega alustatakse oktoobris perearstikeskustes. Apteegis esialgu kahjuks eakatele tasuta gripi vastu vaktsineerimist ei toimu.

Apteegis viivad vaktsineerimist läbi tervishoiuteenuse osutajad, kes on läbinud vastava väljaõppe, peamiselt meditsiiniõed. Apteek annab teenuse osutamiseks kasutada oma ruumid, seadmed ja IT vahendid. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, rohkem infot leiab vaktsineeriapteegis.ee lehelt.

COVID-19 ja gripi vastu vaktsineerimine apteekides on planeeritud kuni aasta lõpuni, vajadusel saame vaktsineerimist jätkata ka uuel aastal.

Gripp on ülemiste hingamisteede nakkushaigus, mida põhjustavad A- ja B- gripiviirused. Grippi haigestub igal aastal suur hulk inimesi. Enamikel juhtudel põetakse haigus läbi kergelt, kuid mõnikord võib gripp kulgeda raskelt ja põhjustada enneaegseid surmajuhte.

Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) on Eesti suurim apteeke ühendav organisatsioon, mille liikmeteks on 287 apteeki ja 1100 apteekrit üle Eesti.

Lisainfo: https://www.vaktsineeriapteegis.ee/gripp