Antigeeni kiirtestide müük apteekides

Terviseamet lubab apteekides müüa professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirteste.

 

Apteekri kohustus antigeeni kiirtesti väljastamisel on jagada järgnevat teavet:

1. Informeerida patsienti, et tegu on professionaalseks kasutamiseks mõeldud testiga ja kui testi viib läbi tavakasutaja ise, siis kogu vastutus lasub testi läbiviijal (see tähendab, et kui testi kasutatakse valesti või tulemust tõlgendatakse valesti, siis tootja selle eest ei vastuta).

2. Toonitada üle, et enne testi kasutamist tuleb põhjalikult tutvuda kasutusjuhendiga!

3. Positiivse testitulemuse korral tuleb patsiendil ja tema lähikontaktsetel jääda koheselt eneseisolatsiooni ning võtta ühendust oma perearstiga, et teha PCR meetodil SARS-CoV-2 test.

 

Siin mõned faktid, millele lisaks eelpool toodud kohustuslikule tekstile, tuleks patsiendi tähelepanu juhtida:

  • Iga inimese jaoks tuleb kasutada eraldi testi, test ei ole korduvkasutatav.
  • Juhul kui test viiakse läbi kas suuõõnest või süljest, peaks ootama kuni söömisest on möödunud vähemalt 30 minutit.
  • Kinni tuleb pidada testi lugemise ajast, see tähendab, et tuleb täpselt järgida millal on tulemus lugemiseks valmis ja millal on testi tulemus aegunud.
  • Ninast võetavate testide puhul:

·         Juhul kui inimesel on ninast jooksnud verd, peaks testi läbiviimise ja verejooksu vahele jääma 24 tundi või siis kasutada testi tegemiseks teist ninapoolt.

·         Enne ninatesti tegemist tuleks nina puhtaks nuusata ning soovitatav on testi läbi viia peegli ees.

Antigeeni testidest ja nende kasutamisest:

Antigeeni kiirtest on hingamisteede materjalist ükshaaval teostatav test, mis ei nõua eraldi seadet. Antigeenitestid määravad koroonaviirusele omaste valkude olemasolu proovis.

Test on kõige tundlikum perioodil, mil viiruse hulk organismis on kõige suurem – reeglina mõni päev enne kuni umbes viis päeva pärast haiguse sümptomite teket. Seega tähendab antigeenitesti positiivne tulemus suure tõenäosusega seda, et patsient on värskelt haigestunud ja veel teistele inimestele nakkusohtlik.

Antigeeni testi ei ole mõtet teha, kui puuduvad sümptomid või kokkupuutest COVID-19 haigega on möödunud ainult paar päeva. Kui ilmnevad sümptomid, siis on õige aeg testi teha või kui on möödunud 4-5 päeva kokkupuutest COVID-19 haigega.

Antigeeni kiirtesti kasutamine on näidustatud:

·         Kiirema vastuse saamiseks eeskätt olukordades, kus RT-PCR võimalused on ammendumas või vastuse saamiseks kuluv aeg on ebamõistlikult pikk.

·         Sümptomaatilistel patsientidel, kus positiivne tulemus võimaldab COVID-19 haigete kiiremat tuvastamist ja isoleerimist.

·         Ettevõtetes, kus kahtlustatakse viirusepuhangut või soovitakse kindlustunnet, et ettevõtte töökeskkond on viirusest vaba, testida võiks regulaarselt.

NB! Antigeeni kiirtesti kasutamine ei ole näidustatud karantiini lõpetamiseks!

 

Koroonaviiruse antigeeni testide tundlikkus on enamasti madalam kui PCR koroonatestidel (eelkõige haiguse hilisemas perioodis). See-eest on antigeenitestid tunduvalt soodsamad kui PCR-testid ning vastuse saab 15 minuti jooksul.

 

Proovi võtmise seadmed tuleb enne ära viskamist panna suletavasse kilekotti ning seejärel võib need visata teiste olmejäätmete hulka.

 

Negatiivse testitulemuse korral

·         ei anna see alust eneseisolatsiooni lõpetamiseks,

·         ei anna kinnitust, et te ei ole viiruse edasi kandja,

·         ei anna kinnitust, et te ei põe haigust asümptomaatiliselt.

Kui on olnud kontakt nakatunuga või hakkavad tekkima haiguse sümptomid, tuleks testi korrata.