Haigekassa analüüs: vaktsineerimata inimesed satuvad haiglasse kuni kümme korda rohkem

Haigekassa kodulehel asub andmestik, mis pakub lihtsustatud võrdlusi vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimeste vahel haigestumiste, haiglasse sattumiste ja üldsuremuse osas alates vaktsineerimise algusest.

Andmestikust selgub, et vaktsineerimise mõju nakatumiste vähendamisele on suurem vanemate inimeste seas. Analüütika osakonna juhataja dr. Kadri Haller-Kikkatalo sõnul näitab andmestik vanemaealiste grupis näiteks seda, et vanusegrupis 65-74 aastased haigestuvad vaktsineeritud inimesed kolm korda harvem võrreldes vaktsineerimata inimestega.

Veelgi enam tuleb vahe sisse haiglaravile sattunute eakamate inimeste statistikat vaadates. „Andmetele toetudes satub 75+ vanusegrupis mitte-vaktsineeritud inimesi haiglasse üle viie korra enam, kui neid, kes on ennast vaktsineerinud. Eriti selgelt tuleb vaktsineerimise kasu välja vanusegrupis 65-74, kus vaktsineerimata inimestel on haiglasse sattumise oht koguni kümme korda suurem kui neil, kes on lasknud ennast vaktsineerida,“ ütleb dr. Haller-Kikkatalo.

Alates märtsi algusest on saadaval uus vaktsiin Nuvaxovid, mida võib kombineerida ka teiste koroonavaktsiinidega nii esmases kuuris kui tõhustusdoosina.

Eesti Haigekassa tuletab meelde, et vaktsineerimine COVID-19 vastu on tasuta võimalik kõikides piirkondlikes haiglates, igas maakonnahaiglas, perearstikeskustes. Kes ei saa ise vaktsineerima minna, siis on võimalik lasta end vaktsineerida kodus. Ka kodus vaktsineerimine on tasuta, valida saab nelja vaktsiini, sh uue Nuvaxovidi vahel.

Lähemalt saab lugeda Eesti Haigekassa kodulehelt