Hakatakse looma esmatasandi arengukava

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik toob välja, et arengukava koostamisel saab hinnata, kuidas erinevad esmatasandi osapooled, nii perearstid ja -õed, teised tervishoiu spetsialistid, sotsiaaltöötajad ning apteekrid, saaksid ühtsemalt tegutseda patsiendikesksema koostöö nimel.

Ka näeb ta esmatasandi tervishoius võimalust ennetada tervisemuresid. „Terviseprobleemide tekkimist ennetades ja neid võimalikult varakult lahendades hoiame ära probleemide süvenemise ja vähendame tõsisemate tervishädadega pöördumisi hilisemas faasis, kui ravi on juba oluliselt keerulisem ja kallim. Just seetõttu panustame tervishoiu esmatasandisse, mis on inimesele kõige lähemal ja reeglina esimene kontakt tervishoiusüsteemis," sõnab Tanel Kiik.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige professor Ruth Kalda sõnul kuulub tervishoiu esmatasand tervikliku tervishoiusüsteemi juurde ja toimib kui vundament. Lisaks annab esmatasandi arengukava sisendi ülejäänud tervishoiu toimimisele.

Arengukava hakkavad koostama eesotsas Sotsiaalministeerium ja Eesti Perearstide Selts. Kaasatud on kava koostamisse veel mitmeid muid sektori esindajaid, sh patsientide, õdede, ämmaemandate, füsioterapeutide, eriarstide ning erialaseltside, aga ka kõrgkoolide, apteegisektori, kogukondade ja riigiesindajate eestkõnelejad.

Arengukava valmimist võiks oodata 2023. aasta lõpuks.

Lähemalt saab lugeda Med24.ee lehelt.