Eesti Proviisorapteekide Liit: tänavune gripilaine on raske ja kõige tõhusam kaitse on vaktsineerimine

Gripilaine on jõudnud Eestisse ja on viimane aeg end selle vastu vaktsineerida. Paari nädala jooksul on järsult tõusnud grippi haigestunute arv. Harvad pole klassid, kus suur osa lapsi peavad nakkusega koju jääma. Järjest enam gripihaigeid jõuab ka haiglatesse.

Meie naaberriik Läti kuulutas neljapäeval gripiepideemia alanuks, USA haiguste kontrolli ja tõrje keskus on andud teada, et sel aastal leviv gripp on raskekujuline, haiglasse jõuab enam haigestunuid kui tavaliselt. Kuna inimesed on COVID-19 pandeemia ajal õppinud või töötanud peamiselt kodus ja ei ole haigusetekitajatega kokku puutunud, siis on nende kaitsevõime tõenäoliselt nõrgenenud. Seetõttu haigestutakse kergemini, seda nii grippi kui ka teistesse hingamisteede haigustesse.

Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL), mis ühendab ligi 300 apteeki üle Eesti, tuletab meelde, et kõige tõhusam viis viirusega võitlemiseks on end vaktsineerida. Gripi vastu saab vaktsineerida apteekides üle Eesti, aja saab kinni panna internetis või telefoni teel. Samuti saab vaktsiinisüsti ka perearsti juures või vaktsineerimiskeskuses.

Täna vaktsineerides saavutatakse immuunsus kahe nädalaga, enne viiruse oodatavat haripunkti jaanuaris. Sel aastal on riik laiendanud ka riskirühmade valikut, kes saavad end vaktsineerida tasuta. Apteegis saavad tasuta vaktsiinisüsti 60+ vanuses inimesed, lapsed kuni 7 eluaastani (kaasa arvatud), lapseootel naised, täpsemalt selgitab vaktsineerimist läbiviiv tervishoiutöötaja.

EPALi juhi Ly Rootslase sõnul on nakatumine piirkonniti ulatuslik ja viiruse haripunkti on oodata uue aasta alguses. „Gripihooaeg on alanud tänavu pisut varem kui eelnevatel aastatel. Kindlasti tuleks vaktsineerida, eriti riskirühma kuuluvatel inimestel, sest gripp on raske kuluga haigus. Vaktsineerimine annab tüsistuste tekkimise vastu parema kaitse ning väheneb nende haiguste tõttu haiglaravile sattumise risk.“ Rootslane lisas, et oluline on hoiduda ka teiste nakatamisest, haigena tuleks püsida kodus.

Lähemat infot gripi vastu vaktsineerimise kohta leiab veebilehelt www.vaktsineeriapteegis.ee

EPAL on Eesti suurim apteeke koondav ühendus. EPALis on hetkeseisuga 92 liiget, 292 apteeki, kus on kokku üle 1100 erialatöötajat.

Lisainfo:

Ly Rootslane, EPALi juht

ly.rootslane@epal.ee

5886 3915