Euroopa apteekide ühendus kutsub valitsusi valmistuma gripihooajaks

Enne gripihooaja algust on mitmed ekspertgrupid hoiatanud, et 2021/22 gripihooaeg võib kujuneda raskekujuliseks, sest tänu viimaste aastate madalale gripiringlusele, ei ole inimestel enam loomulikku immuunsust. Samuti eeldatakse, et tänu lõdvenenud COVID-19 vastastele meetmetele pääseb gripiviirus taas kiiremini liikuma ja nakatumine tõuseb koroonapandeemia eelsele tasemele. Lisaohtu nähakse ka selles, et inimesed ei tunneta enam gripi vastu vaktsineerimise vajadust, sest eelmine hooaeg jäi sisuliselt vahele.

PGEU rõhutab oma avalduses, et just ülalnimetatud punktide tõttu on äärmiselt vajalik, et valitsused korraldaks hästi toimivad vaktsineerimiskampaaniad, mis tagaksid inimeste valmisoleku vaktsineerida ning kõnetaksid riskigruppe, et hoida ära raskeid haigestumisi.

Lisaks kampaaniatele soovitab PGEU kaasata gripivastase vaktsineerimise teavitustöösse ka rohkem apteekreid. Apteekrid on hea haridusega terviseala spetsialistid, kes on COVID-19 pandeemia ajal võtnud enda kanda mitmeid esmatasandi tervishoiu ülesandeid ning paljudes riikides on apteekides pakutud ka COVID-19 vastu vaktsineerimise teenust. Tänase seisuga on juba 8 Euroopa Liidu riigis lubatud apteekritel viia läbi vaktsineerimisi. Nende riikide kogemus näitab, et vaktsineerimise teenuse viimine apteeki püsiteenusena kasvatab üldist vakstineeritust. Samuti hindavad patisendid apteekides vaktsineerimist valdavalt positiivse kogemusena.

Avaldus täismahus https://www.pgeu.eu/wp-content/uploads/2019/04/PGEU-Statement-on-Flu-Vaccination-2021-2022.pdf

Eesti Proviisorapteekide Liit kuulub PGEU liikmete hulka. PGEU ühendab Euroopa apteekreid 32 riigist.