Hetkeülevaade lastele sobivas ravimvormis olevate antibiootikumide kättesaadavusest apteekides

Ravimite müügiloahoidjad on andud teada mitmete antibiootikumide väikelastele mõeldud suukaudsete suspensioonide ja siirupite tarneraskustest. Järgnevalt ülevaade, milliseid antibiootikume apteekides veel on ja milliseid peaks peagi juurde tulema.

Alates 18.05 on apteekides saadaval alternatiivina müügiloata ravim Taromentin 80 mg +11,4 mg/ml suukaudse suspensiooni pulber (toimeained amoksitsilliin ja klavulaanhape), mida tuuakse Eestisse juurde ka järgmisel nädalal. Ravimi 70 ml pakend maksab apteegis 13 eurot ja 140 ml pakend 15 eurot. Ravimil soodustus puudub, kuid Tervisekassale (erandkorras@tervisekassa.ee) on võimalik esitada ravimi erandkorras soodustamiseks taotlused (raviarsti põhjendus + patsiendi avaldus). Mai teises pooles on apteekidest kättesaadavad lastele sobivas ravimvormis müügiloaga klaritromütsiin ja tsefadroksiil ning juunis müügiloaga amoksitsilliin, fenoksümetüülpenitsilliin ja tsefprosiil.

Apteekides on siirupi, suukaudse suspensiooni või suspensiooni pulbrina saadaval sulfametoksasool + trimetoprim (Bactrim 40mg+8mg/ml siirup), osades apteekides ka fenoksümetüülpenitsilliin (Ospen 400000RÜ/5 ml suukaudne suspensioon) ja  asitromütsiin (Sumamed Forte 40 mg/ml suukaudse suspensiooni pulber). Üksikutes apteekides on olemas väikelastele sobivas ravimvormis  klaritromütsiin (Klacid 125 mg/5 ml suukaudse suspensiooni graanulid), tsefuroksiim (Zinnat 25 mg/ml suukaudse suspensiooni graanulid), tsefadroksiil (Duracef 50 mg/ml suukaudse suspensiooni pulber) ja tsefprosiil (Cefzil 50 mg/ml suukaudse suspensiooni pulber). Ravimite saadavust apteekides saab vaadata veebilehtedelt www.apteegiinfo.ee ja www.raviminfo.ee. Veebilehed ei kajasta andmeid reaalajas, mistõttu soovitame ravimi kohalolus veendumiseks esmalt apteeki helistada.

Tableti vormis on antibiootikumid praegu apteekides saadaval. Tarneraskuse perioodil palume eelistada tablettravi nendele lastele, kes suudavad ise tabletti neelata ning kellele on tableti annus sobilik.

Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglaapteek on loonud antibakteriaalse ravi veebirakenduse (https://www.kliinikum.ee/abr/app/avaleht), millele saab toetuda toimeaine ja annuse valikul.

Eesti Haiglaapteekrite Seltsi kodulehel on leitav juhend ravimite manustamiseks neelamishäirega patsientidele, milles olev info on allolevas tabelis tulbas nimega „Juhis manustamiseks“ (https://www.ehas.ee/juhendid). Juhendi alguses on lahti kirjutatud mõisted „purusta“ ja „dispergeeri“ ning ravimite ettevalmistamiseks vajalik ohutusinfo.

Ravimiameti lehel tabelis on toodud Eesti apteekides saadaval olevad enamkasutatavate antibiootikumide tabletid ning selgitus, mida saab teha, et nende manustamist hõlbustada. Soovitame tabelis olevat infot arvesse võtta antibiootikumide tablettide kasutamiseks lastel, kel on probleeme tablettide neelamisega, kui annuse poolest võiksid apteekides saadaval olevad tabletid neile sobida. Tablettides sisalduva toimeaine võrdseteks annusteks jagamine on komplitseeritud, sest enamikul juhtudest, ei ole tabletil olev poolitusjoon mõeldud annuse poolitamiseks vaid tableti neelamise hõlbustamiseks.


Uudis ja ülevaatlik tabel on leitav Ravimiameti kodulehel SIIT  ja EPAL kodulehel JUHENDITE alt.