Oktoobris algas ülemiste hingamisteede haiguste hooaeg

Jätkub ägedate hingamisteede haiguste seire, mille andmed edastatakse igal neljapäeval terviseameti kodulehel. Lisaks on võimalik jälgida tervise infosüsteemi koondandmeid haigestumise kohta hooaegaeda, maakondade ja nädalate lõikes.

Alates oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiini kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Nende seas on lapsed ja noorukid, kellel on näiteks südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus. Tasuta gripivaktsiini saavad ka riskirühma kuuluvad sõjapõgenikud.

Gripivaktsiini saab soovi korral teha oma perearstikeskuses ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Samuti saavad inimesed end kiiresti ja mugavalt vaktsineerida paljudes apteekides. Hoolekandeasutuses viib gripivastase vaktsineerimise kõigile soovijatele sealne õendusteenuse osutaja. Tervisekassa annab oktoobris teada kui vaktsiin on Eestisse jõudnud ja vaktsineerimisega on võimalik alustada. Rohkem infot leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb paari nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta. Vaktsineerimine on eriti vajalik vanemaealistele, kroonilistele haigetele, väikelastele ja neile, kes puutuvad kokku gripi riskirühma inimestega.

Vaktsineerimine on vastunäidustatud vaktsiini toimeaine või ükskõik millise muu koostisosa ülitundlikkuse korral. Palavikuga kulgeva või ägeda infektsiooni korral tuleb vaktsineerimine edasi lükata kuni tervenemiseni.