Ravimiturg ületas kolmandas kvartalis 100 miljoni euro piiri

Kui mullu samal ajal oli inimravimite käive 89,7 miljonit eurot, siis selle aasta kolmandas kvartalis oli see 100,2 miljonit eurot. Sarnaselt esimesele poolaastale, moodustasid ka kolmandas kvartalis kuus protsenti ravimite käibest COVID-19 vaktsiinid, teatas ravimiamet.

Ameti sõnul võib 2021. aasta kolmandas kvartalis märgata ravimituru stabiliseerumist. Tavapärasest sesoonsusest, mis ravimiturgu iseloomustab, see tähendab esimese ja kolmanda kvartali käive on väiksem kui teise ja neljanda kvartali oma, erineb vaid 2020. aasta esimene poolaasta, mida mõjutasid nii pandeemia kui ka apteegireform. Selle aasta kolmandaks kvartaliks ameti sõnul suured käibemuutused ravimiturul vaibusid.

Tänavu kolmandas turustas ravimeid üld- ja haiglaapteekidele ning teistele ravimite hulgiostu õigust omavatele asutustele 28 Eestis tegutsevat ravimite hulgimüügi õigust omavat ettevõtet. 66 protsenti käibest moodustas müük üldapteekidele, 27 protsenti haiglaapteekidele ning seitse protsenti teistele asutustele.

Ravimituru käibest 86,6 protsenti moodustas retseptiravimite, 12,9 protsenti käsimüügiravimite ning 0,5 protsenti haiglapakendite müük. Suurima käibega ravimirühm on püsivalt olnud kasvajavastased ja immunomoduleerivad ained, mille käive moodustas kolmandas kvartalis 22,9 miljonit eurot. Sellele ärgnesid infektsioonivastased ained süsteemseks kasutamiseks 17,3 miljoni euroga.

Seedekulgla ja ainevahetuse ning vere ja vereloomeorganite ravimite käive oli vastavalt 10,9 ja 10,4 miljonit eurot. Ühtekokku moodustavad need neli rühma ligi 61,5 protsenti kolmanda kvartali ravimituru käibest.

 

Lisainfo: Ravimiamet