Terviseandmed liiguvad piiriüleselt nüüd ka Hispaaniaga

Alates 3. augustist 2023 on avatud digiretseptide ja patsiendi terviseandmete kokkuvõtete andmevahetus Hispaaniaga. Siiani on digiretseptide andmevahetus toimunud Soome, Poola, Horvaatia ja Portugaliga, annab teada Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) koduleht

Alates augusti algusest saab Eesti digiretsepti alusel ravimeid välja osta ka Hispaanias ning Hispaania kodanikel on võimalus osta koduriigis väljakirjutatud digiretseptide alusel ravimeid Eesti apteekides. Lisaks retseptidele saavad Eesti tervishoiutöötajad näha ka ravi vajavate Hispaania patsientide terviseandmete kokkuvõtet ning Eesti inimeste olulisemad terviseandmed on kättesaadavad ka Hispaania tervishoiutöötajatele.

Terviseandmete kokkuvõtte teenus on mõeldud eelkõige erakorralises ravis kasutamiseks, kus välisriigi tervishoiutöötajatel on võimalik saada ülevaade patsiendi kõige olulisematest terviseandmetest (näiteks diagnoosid, allergiad, kasutatavad ravimid jm).

Eesti patsientide terviseandmeid on nüüd võimalik vaadata Luksemburgi, Hollandi, Prantsusmaa, Portugali ning Hispaania teenusega liitunud tervishoiutöötajatel.

Piiriülese andmevahetusega liitus suurem osa Hispaania regioonidest, vaid mõned üksikud piirkonnad liituvad lähiajal (La Rioja, Baleaarid, Astuuria, Murcia regioonid).

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse lehelt (https://www.tehik.ee/piiriulene-andmevahetus) leiab täpsemat info piiriülese andmevahetusega liitunud apteekide või tervisoiuasutuste kohta.

Teenusega liitub riike pidevalt juurde ning lähiaastatel on plaan, et piiriülene terviseandmete vahetus avatakse juba 25-s Euroopa riigis. Hetkel käivad ettevalmistused selleks, et juba sügisel oleks võimalik Eestil avada andmevahetus Tšehhi, Malta, Kreeka ja Küprosega.

Teenusega liitumiseks peavad riigid looma digitaalse valmisoleku ja oma kohalikud süsteemid liidestama platvormiga, mis tagab turvalise andmevahetuse. Platvormi arendab ja haldab Euroopa Komisjon koostöös kõikide liikmesriikidega. Eestis haldab ja arendab piiriüleseid terviseandmete andmevahetusteenuseid Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK).