Ühendkuningriigis vaktsineerivad apteekrid COVID-19 vastu

Suurbritannia ajaloo suurim vaktsineerimisprogramm algas 8. detsembril 2020, kui toona 90-aastane Margaret Keenan vaktsineeriti Coventry ülikoolihaiglas Pfizeri ja BioNTechi toodetud ja välja töötatud COVID-19 vaktsiiniga.

27. jaanuariks 2021 oli vaktsineeritud üle kuue miljoni inimese, ligi 450 000 inimesele oli tehtud kaks vaktsiiniannust. Kuidas aitavad sellise mastaapse programmi läbiviimisele kaasa apteegid ja apteeker?

Inglismaal viiakse vaktsineerimist läbi 206 haiglas, 1200 kohalikus vaktsineerimiskeskuses - mida haldavad esmatasandi arstiabi võrgustikud ja apteegid - ning 50 suures vaktsineerimiskeskuses, mis asuvad näiteks jalgpallistaadionitel.

Apteegid on aktiivselt kaasatud COVID-19 vastasesse vaktsineerimisse, 28. jaanuari 2021 seisuga manustab kogu riigis vaktsiine 117 apteeki, lähiajal liitub programmiga veel umbes 200 apteeki. Patsiendid, kellele on teada antud, et neid oodatakse vaktsineerima, saavad broneerida aja oma perearsti juures või kasutades riiklikku broneerimisteenust valida aja vaktsineerimiseks kas üldapteegis või massvaktsineerimise kliinikus.

Walesi valitsus on loonud õigusruumi, millega luuakse immuniseerimissüsteem Primary Care COVID-19, mis võimaldab ka kogukonna apteekidel vaktsiini manustada, täpsemalt siis AstraZeneca COVID-19 vaktsiini. Walesi valitsus on välja töötanud ka Walesi immuniseerimissüsteemi, mis broneerib vaktsineerimise aja ja määrab automaatselt ka teise annuse manustamise kuupäeva, saadab teavituskirjad ja registreerib iga antud COVID-19 vaktsiini vaktsineerimise.

Lisaks on apteekrid kui ravimispetsialistid kaasatatud ka vaktsineerimise korraldusse. Inglismaal on apteekrid kaasatud vaktsineerimisprogrammis COVID-19 kui immuniseerijad või vaktsineerimiskeskuste juhendajad, neile kohtadele on kandideerinud üle 700 apteegitöötaja.

Vaktsineerimiskeskustes töötavad haiglaapteekrid vastutavad peamiselt selle eest, et COVID-19 vaktsiini keerukad käitlemisnõuded oleksid täidetud, et tagada patsientide ohutus.

Loe lähemalt siit