Viroloog: SARS-CoV-2 näol tundub olevat tegemist sesoonse viirusega

Eesti teadlane ja viroloog Margus Varjak rääkis intervjuus, milliseks kujuneb lähikuudel olukord seoses koroonaviirusega. Nakatumiste arv on üle Eesti suures pildis langustrendis, haiglates aga on COVID-19 patsientide arv püsinud lähinädalatel sama. Viroloogi sõnul võib SARS-CoV-2 võtta kui sesoonset viirust, mis tähendab nakatumislainete tõusu sügisel ja lõppemist kevadel.

Siiski tuleks olla jätkuvalt ettevaatlik: "Hetkeseisuga liigume suve poole ning suuri üllatusi ei tohiks tekkida. Aga kehtivad jätkuvalt sama põhimõtted, mis vanasti – oluline on vaktsineerimine ning ka tõhustusdoosi tegemine. Samuti ei tohiks minna haigena tööle, kooli, avalikku ruumi", ütleb teadlane. Riikides, kus on ühiskond juba kõrgelt vaktsineeritud, käitub COVID-19 viirus juba teisiti. Nii oletavad teadlased, et SARS-CoV-2-st võiks välja kujuneda gripilaadne haigus.

Uute vaktsiinide väljatöötamine võiks aidata ka inimestel saada suurem kontroll patogeeni üle. Kuigi juba loodud vaktsiinid on olnud päris hea kaitse ja aidanud kaitsta haigestudes haiglasse sattumise eest, siis uued vaktsiinid võiksid aidata ka uute COVID-19 variantide eest. 

Pikemat intervjuud saab lugeda vaktsineeri.ee lehel.